TÜRKİYE 2010 YILINDA İHRACAT, ENFLASYON VE TURİZMDE HEDEFLERİNE ULAŞABİLDİ Mİ?

04.01.2011 14:04

Gündemi iki dil tartışmaları meşgul ederken, bütün bir yıl boyunca mevcut iktidarın yaptıklarından endişe edilirken, yılsonunda ekonomik olarak nerede olduğumuzu hiç düşündük mü? Tutturmuşuz vatan bir bir satılıyor, anayasa değişikliğiyle yargı iktidarın eline geçti,  şeriat yönetimine doğru gidiyoruz…vs” diye.

Peki, Türkiye 2010 yılını ihracat, enflasyon ve turizm olarak nasıl geçirdi, hedeflediği rakamlara ulaşabildi mi?

Türkiye, enflasyon oranı olarak 2010 yılını yüzde 6,5 düzeyinde kapatmayı hedeflerken, yüzde 6,4 oranı ile kapatmıştır. Yani hedeflenen oranın altında bir düşüş olmuştur.

İhracat 111,7 milyar dolar beklenirken, 113,7 milyar dolarlık bir gelirle beklenen miktarın biraz fazlasıyla kapanmıştır. 2011 yılı hedefi ise 127 milyar dolar olarak belirlenmiştir. Türkiye bu hedefine de ulaşacaktır.

Turizm olarak ise 2010 yılı sonunda 28,6 milyon ziyaretçi sayısı ve 23 milyar dolar turizm geliri ile hedeflenen rakamlara ulaşılmıştır. Bugün turizm endüstrisi resmi olarak olmasa da bir ihracat endüstrisi olarak tanımlanmaktadır ve sanayi endüstrisinden sonra ihracat liderliğinde ikinci konumdadır (Sanayi endüstrisinin 2010 yılı ihracatı 93,5 milyar dolardır). Türkiye’nin turizmde 2011 yılı hedefi ise 30 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısı ve 25 milyar dolar turizm geliridir. 2011 sonu itibariyle -terörizm ve doğal afetler olmadığı sürece- bu hedefe de ulaşılacaktır. Zira Türkiye bu potansiyele sahiptir.

Yapılan muhalefetlerde ana muhalefet partisi gündemi meşgul edip, halkı kışkırtmaya çalışsa da ekonomide rakamsal gerçekler bunlardır. Adı üzerinde “muhalefet partisi”. İlla ki muhalefet olmak zorundadır. Kendi yapmak istedikleri dahi yapılsa yine de muhalefet olacaktır. Zira işi budur.

Dünya yaşanan ekonomik krizden önemli ölçüde etkilenirken, iflaslar yaşanırken, Türkiye, 2010 sonu itibariyle açıklanan rakamlarla ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın “Turizmde sadece Türkiye yılı artıyla kapattı” demeci ile -ki rakamlar da bunu gösteriyor-  hem turizm hem de ekonomi olarak iyi bir yıl geçirdiğini göstermektedir.

 

NOT: Bu konu ile rakamsal verilere 4 Ocak 2011 tarihli Sabah Gazetesinin 8. sayfasında ulaşabilirsiniz.