İNSANLAR NEDEN İNSAN OLDUKLARININ FARKINA VARMIYORLAR?

16.04.2019 13:26

Bir gün öleceğiz ve yaptığımız her şeyin hesabını vereceğiz.  Şayet Allah'ın varlığına inanıyorsak bunun böyle olacağına da inanıyoruz demektir.

Bir gün öleceğiz ve yaptığımız her şey karşımıza çıkacak. İnsanlara kötülük yapmışsak hesabını vereceğiz. İyilik yapmışsak karşılığını ona göre alacağız.

İyilik yapmak insanı insan yapar. İyilik yapmak insanın fıtratında var. Çünkü hiçbir insan doğduğunda kötülük yapma fıtratında doğmuyor. Her insan masum doğuyor.

Peki, insanlar kötülük yapmayı nasıl öğreniyor? Büyüdükçe masumiyetini nasıl kaybediyor?  İnsan hep masum halini koruyamaz mı? İnsan nasıl oluyor da hayvandan bile daha zararlı bir hale gelebiliyor? Hayvanlar bile hayvan olduklarının farkında iken, insanlar neden insan olduklarının farkında olmuyorlar? Bir hayvan fıtratının gerektirdiği şekilde davranıyor ve insanlaşmıyor da, bir insan fıtratının gereğinin dışına çıkarak bir hayvandan bile nasıl daha vahşi olabiliyor?

İnsana dair ne çok sorular var, değil mi? Çünkü insan, dünyadaki en zararlı varlıktır. Dünyadaki bütün kötülükleri, bütün anlaşmazlıkları insanlar çıkarır.

Şimdi sen gel de insanları sev... Nasıl sevebilirsin ki...

İnsanı insandan soğutan yine insanın kendisidir. İnsan, insanı insan denen varlıktan uzaklaştırır.

Bazı insanlar hayvanları boşuna sevmiyor. Çünkü hayvanlar, insanlar kadar zararlı varlıklar değildir.

Hayri Temür