ANNE-BABALARA TAVSİYELER

25.06.2019 18:01

Bu yazımda anne-babalara erdemli, dürüst, merhametli çocuklar yetiştirmeleri için bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Kendimce önemli gördüğüm bu maddeleri sizlerle de paylaşmak istiyorum.

1) Çocuklarınıza insanlara yardım etmeyi, insanları mutlu etmeyi öğretin. Mutluluğun insanları mutlu etmekten geçtiğini bilsinler.

2) Çocuklarınıza paylaşmayı öğretin. Hayatın paylaşarak daha güzel olduğunu bilsinler.

3) Çocuklarınıza prens-prensesmiş gibi davranmayın. Onlara birer prens-prenses olmadıklarını, insan olduklarını hatırlatın ki çocuklarınız da insanlara insan gibi davransınlar. Eğer tersi olup da çocuklarınıza prens-prenses gibi davranırsanız; insanlara değer vermeyen, insanları küçümseyen bireyler yetiştirirsiniz.

4) Çocuklarınıza bir işe başlarken Allah'a sığınarak başlamaları gerektiğini, Allah'ın kudretinin her şeyin olmasına yettiğini, her şeyin O'nun bir "OL" demesiyle oluverdiğini öğretin. Yani bir işe "Bismillah" diyerek başlamaları gerektiğini öğretin.

5) Çocuklarınıza vicdanlı ve adaletli davranmayı öğretin. Vicdanlı olurlarsa zaten adaletli de davranırlar.

6) Çocuklarınıza iyi bir makam sahibi olmasından önce, iyi bir insan olmasını telkin edin. Eğer bunu yapmazsanız, ortaya merhametten, vicdandan ve adaletten yoksun insanlar çıkar.

7) Çocuklarınıza oyuncak, tablet, kıyafet gibi hediyelerin haricinde kitap da hediye edin. Çocuklar kitapların da hediye olarak verilebildiğini öğrensinler.

8 ) Çocuklarınıza bencil olmamaları gerektiğini, en az kendileri kadar diğer insanları da düşünmeleri gerektiğini öğretin.

9) Çocuklarınıza başkalarının da onlar kadar hassas olduğunu, onların onurlarının da kendi onurlarıyla eşit olduğunu öğretin.

10) Çocuklarınıza asla paraya tamah etmemeleri gerektiğini öğretin.

11) Çocuklarınıza her zaman her şeyin istenen anda olmayabileceğini öğretin.

12) Hep kendini düşünen bir nesil yetiştirmekten kendinizi alıkoyun. 

Hayri Temür