ÖĞRETMENLERİN ÖLDÜRÜLMESİNDE SUÇ KİMİN?

26.04.2019 13:30

Eskiden öğretmenler öğrenciler tarafından sevilir, sayılırlardı. Toplumun ahlakını şekillendirirlerdi, çocukların terbiye edilmesinde önemli rol oynarlardı.

Ya şimdi? Şimdi öğretmenlere ne saygı kaldı ne de sevgi. Öğrenci öğretmenle dalga geçer hale geldi. Öğretmenler bıçaklanır, öldürülür oldu.

Peki, böyle olmasında suç kimin? Öğretmenlerin mi, öğrencilerin mi?

Suç her ikisinde de değil. Bunun böyle olmasında aileler suçludur. Çocuklarının bir dediğini iki etmeyen, çocuklarının etrafında pervane olan, çocuklarını dünyanın merkezi yapan, çocukların karşısında çocuk rolüne bürünen anne babalarındır bütün suç.

Çünkü böyle yetişen çocuklar, ki son yıllarda hep böyle yetişiyorlar, ne anne babaya saygıyı biliyorlar ne öğretmene... Anne babasına saygı göstermeyen, onları her istediğini yapan kalıba sokan çocuklar; işte bugün öğretmenlerini dövüyorlar, bıçaklıyorlar, vuruyorlar, öldürüyorlar.

Halbuki eskiden öğretmenlere saygı vardı. Halbuki eskiden öğretmenlik kutsaldı, dolayısıyla öğretmenler de saygıya değer insanlardı. Anne babadan sonra bir çocuğa rehberlik eden, onu topluma yararlı bir fert haline getiren önemli insanlardı öğretmenler.

Kendimize gelelim. Evlatlarımıza insanlara saygı duymaları gerektiğini, onları önemsemeleri gerektiğini, insanları kırmamaları gerektiğini öğretelim. Ama her şeyden önce anne baba olarak bize saygı duymalarını öğretelim.

Bizler çocuklarımıza tapan, onları ilah yerine koyan anne babalar olduğumuz sürece sanırım öğretmenler daha çok önemsenmezler ve insanlara saygısızlık daha çok sürer gider.

Şunu unutmayın: Büyüklerine saygı duyması gerektiği öğretilmemiş bir insan, kimseye saygı duymaz.

Hayri Temür