BİR ROMANDAN NASIL ZEVK ALINIR?

17.07.2015 11:38

Bir romanı okurken nasıl okumalı, nasıl zevk almalı? Hepimiz hayatlarımızda onlarca roman okumuşuzdur. Peki, bu romanları okurken nelere dikkat ettik ya da hiç dikkat ederek okuduk mu?

Roman okumak bile ayrı bir düşünce yapısı gerektirir. Bir romandan lezzet almak istiyorsanız, okurken sadece konuya odaklanmamalısınız. Çünkü konuyla birlikte dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar vardır.

Salt konu odaklı ve kuru kuruya bir okuma hiçbir tat bırakmaz damaklarda. Bir yemeği yerken damakta bıraktığı lezzeti duyumsar gibi okumalı bir romanı da.

Damakta bırakacağı tat için elbette önemlidir romanın konusu, tıpkı bir yemeğin ana maddesi gibi. Ama konuyla birlikte yazarın üslubuna, cümle akışına, cümleler arası geçişlere, cümleler arası kafiyelere, mekân ve kişi tasvirlerine dikkat ederek ve lokmaları ağızda çiğner gibi sindire sindire okumak bambaşka bir lezzet verecektir okuyucuya. Bunlar da yemeği daha lezzetli hale getiren baharatlar ve soslar gibidir.

Bazı cümleleri ve paragrafları tekrar tekrar okumak gerekir sindirebilmek için. Hatta o romandaki dünyaya gidebilmek, o kapıyı aralayabilmek ve geçici bir süre o dünyada yaşayabilmek de ayrıca önemlidir. Bir roman ancak bu şekilde okunursa damaklarda lezzet bırakır.

Hayri Temür