ACISIYLA TATLISIYLA YDÜ’DE BEŞ YIL

14.06.2010 13:42

Değerli okuyucular, bu kez ne hakkında yazayım diye düşünürken aklıma turizm alanında değil, KKTC’de 4 yıllık Turizm ve Otel işletmeciliği eğitimini almak için gittiğim Yakın Doğu Üniversitesi’nde geçirdiğim beş yıl hakkında bir yazı yazmak geldi.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu’ndan Haziran 2010’da mezun oldum.

Şöyle bir geriye baktığımda koskoca beş yılın su gibi akıp gittiğini görüyorum. Oysa 2005 yılı Ekim ayında buraya geldiğimde ne kadar da uzun süre vardı.

Bölümün eğitim dili İngilizce olduğu için bir yıl hazırlık okuluna tabi tutuldum. Ne de korkuyordum acaba İngilizce bir bölümü okumak zor mu olacak diye. Hazırlık yılım çok rahat ve verimli geçti diyebilirim. O yıllarda bana İngilizce konusunda kulakları çınlasın Emir isminde bir kardeşimin çok emeği geçti. Allah ondan razı olsun.

Evet, bir yıl hazırlık okulunu okuduk ve hiçbir aksilik olmadan ertesi yıl bölüme geçtim. Sene 2007 ve Turizm bölümünde ilk yılım. İçim kıpır kıpır. Kimseyi tanımıyorum. Sıfırdan bir düzen başlıyor. Birinci yılın ilk dönemi bölümde samimi olduğum sadece birkaç arkadaş var. En fazla samimi olduğum ise Gökhan isminde bir kardeşim. Halen daha onunla beraberiz. Birinci yılın ilk dönemi bitiyor ve sonunda gelen bir bölüm ikinciliği…

Ardından ikinci dönem başlıyor. İkinci dönemi de iyi bir çalışma temposuyla geçirdim, ta ki bir dersten hayal kırıklığına uğrayana kadar. Dönem bitiyor ve notlar açıklanıyor, bir de ne göreyim; İngilizce 102 dersinden kalmamış mıyım? Ben hayatımda bir hocanın bilerek ve isteyerek nasıl öğrenci bıraktığına o dönem şahit oldum.

Ben bu dersten bilerek bırakıldım, sebebi nedir biliyor musunuz? Derste sözünü ettiğim Gökhan kardeşimin rahatsızlanıp hastaneye gitmek için hocadan izin istemesi ve benim de ona refakat etmek için beraberinde gitmem.

Diyeceksiniz ki bu yüzden öğrenci mi bırakılır? Evet, ben bırakıldım. Hatta bunu o dönemdeki arkadaşlarım bile hayretle karşıladılar. Zira İngilizce 102 dersinden kalma ihtimalim yoktu.

Daha sonra çok şükür bu hoca İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne transfer oldu ve yerine Esen isminde şeker bir hocamız geldi.

Sonra seneler ilerledi. 2. yıl, 3. Yıl derken 4. yılımı da bitirdim bölümde. Bu yıllar içerisinde bazen İngilizce anlatılan derslerden, bazen de hocaların hiçbir faydasını göremediğimden yakındığım da olmadı değil. Bunalıp çok yakındığım oldu. Fakat bugün şunu anlıyorum ki eğer yazdığım yazıları kaleme alabiliyorsam, bir şeyleri kâğıda dökebiliyorsam bu benim o değerli hocalarım sayesindedir.

Yakın Doğu Üniversitesinde geçirdiğim 5 yıl ve bölümde geçirdiğim 4 yıl şahsım adına bana çok şeyler kattı. Bölümdeki hocalarımın bana katkılarının ise edindiğim bilgi ve birikimlerin hepsi olduğunu söyleyebilirim. Bölümdeki bütün hocalarımdan ders aldım. Hocalarımla olan diyaloglarım çok da iyiydi. Sağ olsunlar beni çok severlerdi. Son yıllarda verilen ödevler ve projeler çok ağır geliyordu; fakat iyi ki o ödev, proje ve araştırma konularını bizlere vermişler. Zira bir bölüm, öğrencilerine araştırma nasıl yapılır, düşünce ve fikirler kâğıda nasıl dökülür, hepsini öğretmelidir. Nitekim YDÜ turizm bölümündeki hocalarım şahsım adına bana bunları öğrettiler.

Turizm bölümü olduğu için bölümün turizmle ilgili birtakım etkinlikler de yapması gerekirdi. YDÜ turizm bölümünde bulunduğum 4 yıl içerisinde turizm öğrencileri için benim de katıldığım yaklaşık 9 etkinlik yapıldı.

Şu anki bölüm başkanı Yrd. Doç. Dr. Tülen Saner hocamız bölüm başkanlığına ben dördüncü sınıftayken getirildi. Onun başkanlığında ve değerli hocalarımın da katkılarıyla bölümün şu an itibariyle daha da gelişmiş olabileceğini düşünüyorum. Zira bu gelişimin olacağı benim son yılımda kendini daha da göstermeye başlamıştı. Hatta diğer bölümden arkadaşlarım dahi bizim bu kadar sıkı ödev ve projeler peşinde koşturmalarımıza hayret ediyorlardı. Bu iyi bir şeydir. Bölümün kaliteli olduğunu gösterir kanaatimce.

Ben lisans eğitimimde şunu öğrendim: Birinci, ikinci, üçüncü sınıf… Dördüncü sınıfa yani son sınıfa geldiğinizde bir şeyler öğrendiğinizin ancak farkına varabiliyorsunuz.

Bugün buradan bu yazıları yazmamda emeği geçen bölümümdeki bütün hocalarıma çok teşekkür ediyorum. İsim vererek bir ayırım yapmam söz konusu değil. Zira hepsinden farklı şeyler öğrendim. Bugün bunun farkındayım.